Jakie są najczęstsze błędy reklamy internetowej w Google Adwords?

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Przeczytanie artykułu zajmie Ci: 4 minut

Rozwiązania reklamowe oferowane przez największe firmy stają się coraz bardziej intuicyjne, jednak cały czas wymagają sporej wiedzy i praktyki. Część osób dopiero zaczynających swoją przygodę z Google AdWords popełnia błędy, których można łatwo uniknąć. W tym artykule dowiesz się, jakie są 4 częste błędy reklamy internetowej.

Błędy reklamy internetowej Google AdWords – z czego to wynika?

W dzisiejszych czasach wiele firm korzysta z różnej formy reklamy internetowej (reklam Google Adwords, Facebook i innych).  Wielokrotnie działania te są nieprzemyślane, z czego wynikają błędy reklamy internetowej i ich mała efektywność. Wiele z firm przez takie działania nie widzi korzyści z ich zastosowania i uważa, że są nieskuteczne, drogie i nie przynoszą spodziewanych efektów. Główne przyczyny nieskuteczności działań reklamowych wynikają najczęściej z 4 kluczowych błędów, w podejściu do kampanii reklamowych.

4 obszary skuteczności działań reklamowych Google Adwords

Błędy reklamy internetowej wynikają ze źle dobranej strategii dotyczącej strony internetowej, przygotowania oferty sprzedażowej, kreacji reklamy i mierzenia wyników. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane, a nieprawidłowe działa w jednym z tych obszarów mogą wpływać na pozostałe. Poniżej przedstawiamy 4 główne błędy popełniane w kampaniach a wyróżniane przez BusinessWeb.

Nieatrakcyjna oferta firmy prezentowana na stronie internetowej firmy

Nawet najlepsza kampania reklamowa nie sprzeda produktu, jeżeli nie zapewnimy wysokiej jakości oferty na naszej stronie internetowej. Prawidłowo stworzona oferta pokazuje potencjalnemu klientowi jak rozwiążesz jego problem, jakie benefity klient uzyska kiedy z niej skorzysta i wprost zachęca do podjęcia decyzji zakupowej. Oferty na stronie często koncentrują się nie na tym, co Klient uzyska korzystając z niej, a na tym co sama oferta zawiera. Koncentracja na zawartości merytorycznej oferty często wpływa na to, że używamy zbyt technicznego i branżowego języka, koncentrujemy się na jej funkcjach, które mogą być nieważne dla klienta, pomijając opis tego jak rozwiążemy problem Klienta. Zanim zbudujesz reklamy i uruchomisz kampanię, pierw popraw swoją stronę tak aby w skuteczny sposób przekonała Klienta do zakupu.

Niezachęcające reklamy i błędnie opracowane kampanie

Częstym błędem popełnianym w reklamach jest nieprecyzyjna komunikacja, niedostosowana do tego co oczekuje i potrzebuje Klient.  Klienci szukają różnych wariantów tej samej z pozoru oferty. Nasza reklama musi być dostosowana do tych wariantów i w precyzyjny sposób komunikować konkretnie ten wariant. Reklamy zrobione “na jedno kopyto”, posiadające tą samą kreację do wszystkich rodzajów zapytań Klientów w Google, nie tylko nie zachęcają do klikania, ale i mają niższy wskaźnik jakości, przez co są droższe w obsłudze. Dobór odpowiedniej lokalizacji reklamy (obszaru, w której jest wyświetlana) również jest znaczący. Dokładnie wybierzemy obszar w którym chcemy się reklamować biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo z jakim klient dotrze do naszej firmy. Jeżeli nie mamy usługi, po którą Klient przejedzie się przez całe miasto, to nie kierujmy reklam na odległe od nas lokalizacje (jak i inne skrajnie dalekie do naszej dzielnice miasta).

Brak dedykowanych pod kampanię Google Adwords stron internetowych – landing page

Reklamując ofertę swojej firmy w Internecie niezwykle istotne jest to, aby reklama na którą trafia potencjalny Klient, kierowała go bezpośrednio na stronę dedykowaną dla szukanej usługi, dopasowaną do szukanego przez klienta wariantu czyli tzw. LANDING PAGE. 

Czym różni się landing page od standardowej strony internetowej? Strona internetowa ma często wizerunkowy charakter i nie jest dostosowana do prowadzenia działań reklamowych, nie posiada rozpisanych różnych wariantów usług. Posiada też wiele czynności jakie może wykonać Klient na stronie a nie konkretnie jedną – kontakt z firmą.  Landing page ma tylko jeden cel i jedną możliwość na stronie – np. kontakt z firmą. Cała treść oferty opisana na landing page pracuje tylko na ten cel – np. zachęcenie do kontaktu. Dodatkowo landing page szczegółowo opisuje jedną konkretną usługę czy ofertę i jest dokładnie dopasowany do tego, co widział Klient w reklamie. Na stronie internetowej często nie ma możliwości umieszczenia wielu wariantów usług, gdyż to spowodowałoby, że strona stałaby się nieczytelna. Największym błędem w podejściu do reklamy i kierowania jej na stronę internetową jest skierowanie jej na stronę główną czyli HOME, w nadziei że klient sam znajdzie sobie na stronie to czego szuka. Część klientów zapewne da sobie radę, ale wielu wyjdzie z naszej strony bez przekonania do skorzystania z naszej oferty.

Brak pomiaru efektywności reklam Google Adwords

Samo zaistnienie reklamy w Internecie nie jest jednoznaczne z efektywnością. Firmy często nie prowadzą pomiaru skuteczności reklam albo nie posiadają wiedzy na ten temat. Nie kontrolują jakie jest przełożenie reklamy na wynik w postaci większej ilości Klientów. Dzięki analityce internetowej mamy możliwość mierzenia efektów jakie przynoszą reklamy. Dodatkowym atutem jest prowadzenie pomiaru przez wiele miesięcy i śledzenie, które warianty reklam są lepiej odbierane przez użytkowników. Zbierane dane z kampanii reklamowych i odwiedzin stron dedykowanych dają obraz tego, jaki procent osób mających styczność z naszą reklamą wypełnia formularz albo ile osób jest zainteresowanych kontaktem z nami.

Kluczowym działaniem w reklamie Adwords jest ustawienie odpowiedniego pomiaru konwersji – czyli celu jakie chcemy aby realizowała reklama. Mierząc konwersję widzimy, które reklamy działają lepiej, jaki jest koszt pozyskania naszego Klienta, czy możemy też uruchomić automatyczne optymalizacje konwersji w ramach konta Adwords (w tym przypadku Google Adwords będzie szukał dla nas klientów o najwyższym prawdopodobieństwie konwersji).

Popraw działania reklamowe w 4 obszarach i zobacz efekt

Połączenie 4 obszarów usprawnień reklamy Google Adwords w jedną całość, przełoży się na uzyskanie lepszych całościowych wyników. Tak jak pisaliśmy na początku tekstu, postaw w pierwszej kolejności na ofertę, ona jest wyznacznikiem dalszych kroków. Bez niej nawet najlepsze reklamy, landing page czy pomiary efektów nie dadzą spodziewanego efektu.

Przeczytaj również o

leady marketingowe
Pozyskiwanie leadów sprzedażowych
Hubspot CRM
Inbound Marketing
Tworzenie oferty handlowej
system CRM co to jest?
Buyer persona
Call To Action
Landing page jak zrobić?
Kanały marketingowe