Narzędzia marketingowe B2B – Pokaż, że inwestycja w marketing się zwraca

Narzędzia marketingowe dla firm B2B

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Przeczytanie artykułu zajmie Ci: 10 minut

4 wyzwania obszarów marketingu B2B w zakresie komunikacji skuteczności podjętych działań

Świat marketingu B2B nie jest prosty i z biegiem lat komplikuje się on coraz bardziej. Osoby odpowiadające w firmie za marketing B2B zderzają się bowiem z coraz to nowymi wyzwaniami i rozwiązaniami. Oto niektóre z nich:

 1. Brak jasnego pomiaru skuteczności działań marketingowych w kontekście  pozyskania konkretnego klienta przez Internet
 2. Wzrost kompleksowości działań marketingowych
 3. Wzrost ilości narzędzi do obsługi działań marketingowych
 4. Konieczność raportowania wyników z wielu narzędzi i rozwiązań

Pierwszym z głównych wyzwań jest to, że praca w marketingu B2B spotyka się z dużym niedocenianiem. Dzieje się tak bowiem w wielu przypadkach dział ten, nie może dostarczyć jasnych i czytelnych informacji o skuteczności podejmowanych działań. Marketing nie jest w stanie dostarczyć kluczowych informacji, które pokażą jak konkretne działanie przekłada się na pozyskanie danego Klienta.

Drugim wyzwaniem jest wzrastająca kompleksowość działań marketingowych. Ilość możliwych opcji, narzędzi i metod, ciągle powiększa się. Coraz ważniejszym zadaniem staje się automatyzacja pracy marketingu i sprzedaży. Można ją osiągnąć poprzez zastosowanie narzędzi do zarządzania  kampaniami, prowadzeniem działań marketingowych czy zarządzaniem procesem sprzedaży.

Trzecie wyzwanie związane jest z nowoczesnymi narzędziami marketingowymi. Jest ich coraz więcej i mają różne zadania. Pomimo, że każde z nich jest najlepsze w swojej klasie, nadal nie integrują się one z firmowym systemem CRM. Prowadzi to do utraty wiedzy o źródłach pozyskania konkretnego Klienta. Sytuacja ta powoduje, że na co dzień dział marketingu B2B musi korzystać z wielu narzędzi, przełączać się między nimi, a na końcu jeszcze wykonać raportowanie zbierając oddzielnie dane z każdego z nich.

Prowadzi to nas do czwartego wyzwania pracy w marketingu – raportowania wyników i skuteczności podejmowanych działań. Rozproszenie rozwiązań prowadzi do konieczności zebrania informacji z wielu miejsc. Dodatkowo język PPC, CTR, CTA nie jest jasny dla pozostałych działów organizacji. Konieczne jest więc dostosowanie raportów do poszczególnych odbiorców.

wyzwania marketingu B2B

HubSpot Marketing Hub – Odpowiedź na 4 wyzwania zarządzania wynikami marketingowymi

Narzędziem marketingowym, które może pomóc nam w poradzeniu sobie z 4 wyzwaniami zarządzania wynikami marketingowymi jest HubSpot Marketing Hub.

HubSpot Marketing Hub, patrząc z punktu widzenia pracy w marketingu, pozwala zaraportować w spójny sposób efektywność wszystkich działań podejmowanych w Internecie. Wprowadza taki poziom raportowania, który jest często niespotykany w innych narzędziach marketingowych.

Dla przykładu możemy uzyskać takie informacje jak:

 • Która kampania reklamowa dostarczyła konkretnego klienta i jaką wartość dochodu ten klient dostarczył dla organizacji
 •  Które słowo kluczowe użyte w Google Ads (Adwords) spowodowało pozyskanie klienta i jak dane słowo kluczowe wpływa na nasze przychody.
 •  W zakresie social media jak nasz post na Facebooku spowodował, że pozyskaliśmy klienta i ile mamy przychodu z danego posta.

HubSpot łączy kampanie reklamowe z konkretnymi wynikami sprzedaży, poprzez zawarty w nim Hubspot CRM. To połączenie daje nam możliwość pozyskania danych o efektywności sprzedażowej każdego działania marketingowego.

Połączenie kont reklamowych z systemem CRM, daje unikalną możliwość śledzenia jak poszczególne słowo kluczowe czy reklama, przekłada się na sprzedaż

Dzięki zaawansowanemu raportowaniu, dostarcza działom marketingu bardzo szczegółową informację na temat zachowań danego klienta w jednym scentralizowanym miejscu.

Jeżeli w wyniki działań marketingowych pozyskamy kontakt od klienta (lead), jesteśmy w stanie w systemie CRM gromadzić dane o wszystkich zachowaniach naszego potencjalnego klienta.

Jakie czynności wykonuje na naszej stronie internetowej, jakie treści z niej pobiera, na jakie maile i dokumenty wysyłane przez sprzedaż reaguje.  Taka wiedza pozwala działowi marketingu lepiej ocenić czy dany kontakt ma możliwość zmienienia się w szansę sprzedażową.

Automatyzacja marketingu – zwiększenie prawdopodobieństwa zamknięcia transakcji przez Klienta

Poprzez zbieranie danych dotyczących Klientów w Hubspot CRM, zespoły marketingu otrzymują bardzo precyzyjne informacje o tym co Klienci oglądają na stronie internetowej.

Posiadając dane o zachowaniach klientów w HubSpot CRM możemy ustawić automatyzację marketingu i sprzedaży. Na bazie różnych zachowań, możemy wysłać spersonalizowane maile, czy zmienić treść strony.

Dla przykładu jeżeli klient pobierze z naszej strony ebook, następnie przeczyta 3 blogowe artykuły, kliknie banner reklamowy w jednym z nich, to wówczas możemy mu wysłać konkretny dopasowany do jego potrzeb e-mail.

Celem wprowadzanej automatyzacji jest to, aby z pozyskanej bazy kontaktów  wyselekcjonować właściwych klientów, co do których mamy większą szansę na potencjalną sprzedaż. Stosując monitoring zachowań połączony z automatyzacją komunikacji wysyłanej do klientów, obszar marketingu może finalnie dostarczyć lepszej jakości leady do działu sprzedaży.

Skąd HubSpot wie jaki dochód wygenerowało słowo kluczowe użyte w kampanii Google Ads?

W jaki sposób HubSpot wie, że dane słowo kluczowe użyte w reklamie Google Ads (Adwords) daje nam określony przychód i Klienta? Ponieważ dane kontaktowe Klientów, które zostały pozostawione na naszej stronie internetowej rejestrują się automatycznie w systemie CRM. Jeżeli w systemie CRM założymy transakcję z Klientem, transakcja ta zostanie powiązana z otrzymanymi danymi klienta, a dane Klienta z źródłem ich pozyskania np. z kampanią Google Ads i konkretnym słowem kluczowym.

Taki mechanizm w bardzo szybki i klarowny sposób dostarcza marketingowi dane, które działania są efektywne i w które słowa kluczowe warto inwestować.

Zebranie wszystkich najważniejszych narzędzi marketingowych w jednym miejscu

Posiadając dane dotyczące klientów w CRM i zbierając wszystkie działania marketingowe w HubSpocie możemy zaraportować szczegółowo wyniki naszych działań. Jest to możliwe dzięki temu, że HubSpot posiada w sobie wszystkie niezbędne nowoczesne narzędzia marketingowe do prowadzenia skutecznych kampanii marketingowych. Narzędzia te zebrane są tym samym w jednym miejscu, są ze sobą połączone poprzez system CRM i mają możliwość zbiorczego raportowania wyników.

Jeżeli popatrzymy sobie na zakres dostępnych narzędzi posiadanych przez HubSpot, to możemy je podzielić na takie, które:

 • zwiększają zainteresowanie naszymi produktami i usługami jako firmy B2B,
 • zwiększają i wpływają na konwersję odwiedzających strony internetowe na leady i docelowo na naszych klientów
 • zwiększają szanse na zamknięcie transakcji poprzez zwiększanie zaangażowania klientów wobec naszej marki.

Narzędzia marketingowe zwiększające zainteresowanie Klientów naszymi usługami i produktami B2B

HubSpot Marketing Hub oferuje wiele narzędzi, dzięki którym możemy zwiększyć skuteczność naszych działań w celu zwiększania i budowania zainteresowania naszą marką.

Narzędzia marketingowe do zarządzania działaniami SEO

Stosując HubSpot mamy możliwość tworzenia zaawansowanych koncepcji związanych z prowadzonymi działaniami SEO. Od opracowania treści, ich planowania, organizowania i strategicznego publikowania.

W dzisiejszych czasach tworzenie stron internetowych i umieszczanie na nich treści, musi być podporządkowane działaniom SEO. Takie działania powinny być odpowiednio strategicznie planowane. HubSpot posiada odpowiednie narzędzia marketingowe, które umożliwią nam zaplanowanie takiego działania, jego wdrożenie i w następstwie umożliwiają pomiar ich skuteczność.

Poznaj Hubspot Marketing Hub

Narzędzia do prowadzenia działań marketingowych związanych z Blogowaniem

Obszarem mocno powiązanym z SEO jest tworzenie treści. Temat tworzenia artykułów blogowych jest bardzo często rozpoczynany przez firmy i równie często porzucany. Dzieje się to w wyniku braku widocznych docelowych korzyści z prowadzenia tych działań. Wynika to z tego, iż wiele organizacji przystępuje do planowania i realizacji swoich treści w sposób, który jest często przypadkowy. W wielu sytuacjach działania związane z tworzeniem treści, są chaotyczne i nie są podporządkowane szerszej strategii związanej z pozyskaniem nowych Klientów.

W HubSpocie wykorzystujemy tak zwaną koncepcję filarów treści, czyli organizowania treści wokół określonych tematów i ich podgrup. Taka organizacja daje nam bazę do planowania naszych artykułów blogowych.

Zastosowanie koncepcji filarów treści powoduje, że posiadamy bardziej strategiczny plan ich tworzenia. Artykuły blogowe są ze sobą tematycznie wzajemnie powiązane a poprzez zastosowania linkowania wewnętrznego poprawiamy ich widoczność w wynikach Google. Grupowanie treści według tematów wpływa również na to, że jesteśmy postrzegani przez klientów, jako ekspert w danej dziedzinie.

Monitorowanie i realizacja działań z wykorzystaniem narzędzi Social Media

HubSpot wspiera również obszar social media. Za jego pomocą jesteśmy w stanie publikować nasze posty, wpisy i treści w wielu miejscach jednocześnie. Otrzymujemy narzędzia do publikacji na Facebooku, LinkedIn, Instagramie czy Twetterze. Jeden post możemy publikować na wielu kanałach jednocześnie, uzyskując oczywiście z nich pełne raportowanie.

Zarządzanie kampaniami reklamowymi Google Ads i Facebook Ads

Jeżeli prowadzimy kampanie reklamowe na Facebooku lub w Google Ads, jesteśmy też w stanie, zintegrować nasze konta reklamowe z HubSpot. Będziemy dzięki temu w jednym miejscu widzieć wszystkie dane związane z działaniem prowadzonych kampanii i monitorowaniem ich skuteczności.

Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, iż narzędzia marketingowe  HubSpota dostarczą nam szczegółowe informacje jak konkretne kampanie reklamowe czy  słowa kluczowe,  przyniosły nam sukcesy w postaci konkretnych kontaktów pozyskanych w bazie CRM. Docelowo uzyskamy też informację o tym ilu klientów dostarczyła poszczególna kampania.

Narzędzia marketingowe do zarządzania treścią.

Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie HubSpota i jego systemu zarządzania treścią (CMS) to otrzymamy szereg nowych korzyści, dających możliwość elastycznego dopasowania treści wyświetlanych na stronie dla konkretnego profilu odwiedzającej ją osoby. Otrzymamy bowiem możliwość nie tylko łatwego rozbudowywania naszej oferty w serwisie www, ale takie funkcje jak dynamiczna zmiana treści, czy zaawansowane raportowanie efektywności sprzedażowej każdej z podstron serwisu.

Dynamiczna zmiana treści na stronie daje nam wiele korzyści. Jak to działa? Klient odwiedzający naszą stronę internetową pobrał ebooka i zadeklarował podczas pobierania konkretną branżę firmy, dla której pracuje. W odpowiedzi HubSpot deklarowane przez nas strony wyświetli mu po pobraniu ebooka już z testami dostosowanymi pod zadeklarowaną przez niego branżę i poprze je grafikami, które wspomagają komunikację dla tej branży. W skrócie spersonalizuje komunikację do danej osoby ze względu na branżę, którą potencjalnie jest zainteresowany klient.

Dostosowanie treści pokazywanych na stronie do kontekstu klienta i jego zainteresowań znacznie wpływa na zwiększenie konwersji jego wizyty na lead.

Narzędzia do prowadzenia kampanii mailingowych

Posiadanie danych o potencjalnych i obecnych klientach w systemie CRM, umożliwia nam stosowanie zaawansowanych metod ich segmentacji. Możemy tworzyć listy mailingowe bazujące na konkretnych parametrach klientów np. branży, obrotach firmy czy statusie transakcji (np. wysłana oferta). Sprawia  to że możemy wysyłać bardziej spersonalizowane kampanie mailingowe.

HubSpot posiada wbudowany w swoją strukturę system mailingowy wraz z zintegrowanymi raportami. Pozwala on przypisywać do klienta w systemie CRM, informacje gromadzone na podstawie zachowań klientów. Dla przykładu możemy się dowiedzieć o stopniu jego zaangażowania w czytanie wysyłanych przez nas maili. Na tej podstawie może wyciągnąć wnioski, które z nich budzą największe jego zainteresowanie, a które nie są dla niego interesujące.

Narzędzia wspierające pozyskanie kontaktów od klientów – konwersja odwiedzających stronę na lead

Patrząc na funkcjonalności HubSpot Marketing Hub w zakresie konwersji odwiedzin strony internetowej na leady,  mamy dostępne 3 rozwiązania:

 • zarządzanie wezwaniami do działania – call to action czyli CTA,
 • budowę landing page mających na celu przekonanie klientów do pozostawienia danych kontaktowych
 • formularze kontaktowe, za pomocą których zbieramy dane od klientów

Zanim przejdziemy do omówienia obszaru konwersji na lead, wróćmy na chwilę do działań związanych z zainteresowaniem Klientów naszą ofertą.

Bardzo często w organizacjach B2B, dział marketingu nawiązując relacje z agencją obsługującą firmę od strony działań SEO lub reklam Google Ads/Facebook, za mało uwagi poświęca na kluczowy element – analizę ścieżki konwersji. Jednak samo sprowadzenie większej ilości odwiedzin na stronę internetową, nie oznacza większej ilości pozyskiwanych leadów.

W sytuacji, kiedy klient trafił i przeczytał artykuł blogowy na naszej stronie internetowej, naszym zadaniem jest skłonienie go do pozostawienia do siebie kontaktu. Pozyskanie danych kontaktowych jest krytycznym elementem, niezbędnym do uruchomienia w dalszej kolejności szeregu działań związanych z dalszym kontaktowaniem się z klientem. Bez tych danych nie mamy możliwości automatyzacji działań marketingowych i sprzedażowych. Nie możemy też zbierać informacji o zachowaniach Klientów na naszej stronie internetowej.  

Dlatego tak ważne jest, aby przy każdej publikowanej przez nas treści klient zobaczył jasne wezwanie do działania, czyli call to action (CTA). Powinno ono zachęcać go do przejścia na konkretną ofertę umieszczoną na landing page i pozostawienia swoich danych kontaktowych.

Zastosowanie odpowiednich i jasnych CTA na naszej stronie internetowej pozwala zwiększyć skuteczność działań sprzedażowych.

Narzędzia pozwalające na dodawanie CTA do strony internetowej

W HubSpocie mamy możliwość stworzenia i umieszczenia na naszej stronie internetowej różnego rodzaju CTA. Możemy je przygotować za pomocą tekstu linkującego do naszego landing page, czy odpowiedniej grafiki. HubSpot dostarczy nam też informacje o skuteczności działania naszego CTA – ilości jego wyświetleń, kliknięć i rzeczywistej ilości kontaktów, pozyskanej dzięki niemu.

Narzędzia do tworzenia landing page

Skuteczność CTA w dużej mierze zależy od rodzaju treści ,która zostanie zaprezentowana klientowi po jego kliknięciu. To od niej bowiem zależy skuteczność pozyskania danych kontaktowych od klienta.  Dlatego zawsze zaleca się przekierowanie z CTA na dedykowany mu landing page, zawierający informacje dopasowane do treści CTA.  

Stosując HubSpot Marketing Hub mamy możliwość skorzystania z rozwiązania landing page osadzonego w HubSpot lub pozostaniu przy landing page na naszej stronie internetowej. Stosując landing page HubSpota otrzymamy jednak dużo więcej informacji na temat skuteczności prowadzonych działań sprzedażowych – HubSpot połączy bowiem dane o wyświetleniach landing page i pozyskanych z niego kontaktów, z pozostałymi informacjami jak np. z jakich działań marketingowych trafił na niego klient. Daje to całościowy obraz sytuacji i rzetelną wiedzę na temat skuteczności każdego z prowadzonych działań.

Narzędzia do tworzenia formularzy kontaktowych

Kluczowym miejscem, w którym Klient pozostawia swoje dane jest formularz kontaktowy. W HubSpot mamy możliwość stworzenia dowolnych formularzy i umieszczania ich na landing page lub na naszej stronie internetowej. Dane z formularzy kontaktowych są automatyczne przekazywane do HubSpot CRM. Mamy też możliwość szczegółowego raportowania ich wyświetleń i wypełnienia przez Klientów.

Całościowe zarządzanie ścieżką konwersji za pomocą HubSpot Marketing Hub

Kluczowym elementem działań wokół pozyskiwania leadów, jest powiązanie strategii budowy zainteresowania naszą treścią ze strategią konwersji na leady. Stosując HubSpot Marketing Hub mamy to wszystko zapewnione w ramach jednego systemu. W sytuacji, kiedy klient odwiedza naszego bloga otrzymujemy informacje, który za artykułów jest najczęściej czytany, jakie CTA zawarte w artykule są najczęściej klikane i które z nich prowadzą do konwersji na docelowym landing page.

Pozyskany w procesie konwersji kontakt od klienta daje nam możliwość zautomatyzowania naszych działań marketingowych. Od tej pory każde zachowanie klienta na naszej stronie internetowej jest monitorowane i na bazie tych zachowań, możemy tworzyć zaawansowane ścieżki mające pomóc nam zamienić pozyskany kontakt w naszego nowego Klienta.

ścieżka konwersji

Raportowanie efektywności podejmowanych działań w HubSpot Marketing Hub

Mając wszystkie narzędzia marketingu internetowego w jednym miejscu, mamy możliwość uzyskania zintegrowanego raportowania. HubSpot umożliwi nam otrzymanie danych dotyczących efektywności każdego prowadzonego działania pod kątem pozyskania nowych klientów i przychodu przez nich wygenerowanego.

Kalendarz działań marketingowych i plan projektów

Centralizacja wszystkich prac w ramach HubSpot, daje nam możliwość zarządzania nimi w jednym miejscu, dzięki wbudowanemu w HubSpot kalendarzowi kampanii. Kalendarz ten pokaże nam wszystkie planowane wpisy blogowe, posty social media, budowę landig page czy stron – wszystko to w jednym miejscu. Poszczególne elementy są dodawane do kalendarza automatycznie, na podstawie dat wprowadzanych przy każdym z działań. Oczywiście możemy też dodawać zadania do kalendarza ręcznie, planując nasze kampanie marketingowe.

HubSpot może nam też pomóc w zakresie zarządzania poszczególnymi pracami. Posiada bowiem wbudowane narzędzie do zarządzania projektami. Dzięki temu możemy budować i planować kampanie reklamowe, przypisywać zadania do poszczególnych osób, mających je wykonać. Daje to nam poczucie lepszej organizacji i panowania nad kompleksowością wszystkich działań.

kalendarz publikacji jako narzędzie marketingowe

Zaawansowana analityka i raportowanie wyników kampanii marketingowych

Tak jak wspominaliśmy na początku naszego wpisu HubSpot pozwala nam zaraportować skuteczność naszych działań na takim poziome, na którym możemy wiedzieć jaki dochód i ilu klientów daje nam konkretne słowo kluczowe użyte w Google Ads.

Daje nam także dostęp do różnego rodzaju dashboardów pozwalających wizualizować określone dane i informacje. Jednym spojrzeniem jesteśmy w stanie zobaczyć co przynosi nam korzyści biznesowe a co nie. Dostajemy informacje o ilościach pozyskiwanych kontaktów, przychodach generowanych z kampanii, skuteczności poszczególnych reklam

narzędzia marketingowe - analityka w hubspot
analityka internetowa w hubspot

Zaawansowana analityka i raportowanie wyników kampanii marketingowych

Szukając skutecznych narzędzi marketingowych, musimy wziąć pod uwagę kilka elementów związanych z ich wyborem. Gdzie zastosować dedykowane pod jakieś potrzeby narzędzie, a gdzie zastosować jedno rozwiązanie potencjalnie je zastępujące. Możemy zastosować strategię mieszaną stosując HubSpot i inne narzędzia. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie naszych działań do HubSpota, otrzymujemy w tym momencie automatyzację naszych prac, eliminację rutynowych czynności oraz zaawansowane raportowanie wyników. Kluczowe jest również to, że jako osoby z marketingu jesteśmy konkretnie wskazać działowi sprzedaży, jakie efekty przynoszą nasze działania, co się sprawdza a nad czym jeszcze powinniśmy popracować.  Tym samym możemy znacznie poprawić nasz wizerunek jako osób, dostarczających konkretne wyniki biznesowe.

Jeżeli jesteś zainteresowany bliższym poznaniem HubSpot Marketing Hub i tego w jaki sposób może on pomóc w organizacji działań w Twojej firmie, zapraszamy do kontaktu i przejścia przez demonstrację systemu HubSpot. Prezentację prowadzimy bez zobowiązań. W jej trakcie pokażemy Ci na różnych przykładach rozwiązania oraz jak możesz praktycznie zastosować je w swojej firmie.

Poznaj Hubspot Marketing Hub